JESU LI SVA VINA VEGANSKA?
Jesu li sva vina veganska – možda Vam se čini kao neočekivano pitanje, no ipak je opravdano. Budući da su vina proizvodi vinove loze, tj. grožđa, ona bi trebala biti veganska. Međutim, valja se zapitati koji se aditivi dodaju vinima te na koji se način ona tretiraju za vrijeme proizvodnje.
Na pitanje iz naslova odgovorit ćemo Vam odmah: ne, nisu sva vina veganska. Zašto? Odgovor pročitajte u nastavku.
PROIZVODNJA VINA – VEGANSKO ILI NE?
Sva vina nisu veganska. Naime, vino može sadržavati sastojke koji nisu veganski, koji dolaze u njega, prije svega, tijekom procesa proizvodnje.
Iako se možda čini da bi vino, kao proizvod grožđa, uvijek trebalo biti vegansko, ključni se trenutak promjene iz veganskog u nevegansko može dogoditi za vrijeme bistrenja.
To je jedan od koraka proizvodnje vina pri kojem se smanjuje njegova mutnost. Taj proces se odvija spontano, no mnogi proizvođači ga ubrzavaju dodavanjem sredstava za bistrenje.
U tu se svrhu tako nerijetko koriste tvari kao što su želatina, kazein (proteini iz mlijeka), bjelanjci ili riblji mjehur kako bi se uklonile neželjene čestice iz tekućine. Ovi sastojci nisu veganski, pa vino tretirano ovim metodama isto tako nije vegansko.
*AROME I ADITIVI: osim kod procesa bistrenja, neveganske tvari mogu dospjeti u vina dodavanjem aroma. Vina ponekad sadrže arome i aditive koji su životinjskog podrijetla
JE LI PROČIŠĆAVANJE SUPSTANCAMA ŽIVOTINJSKOG PODRIJETLA OPĆEPRIHVAĆENA PRAKSA?
Ne bi trebala biti jer je iskonski i tradicionalan način proizvodnje vina prirodan i bez dodavanja navedenih sastojaka. Ipak, kao što smo već naveli, neki se proizvođači okreću tim metodama kako bi vino postalo kristalno čisto u što kraćem roku.
Jedna od veganskih mogućnosti kod bistrenja je bentonit – glinasta supstanca koja se često koristi u tu svrhu. Ipak, iako bentonit nije životinjskog podrijetla, neki vegani ga izbjegavaju zbog načina na koji se dobiva – proizvođači često tretiraju glinu na neveganski način.
Na posljetku je važno napomenuti da proces pročišćavanja vina nije nužan, ali se koristi kako bi se poboljšala stabilnost i estetski izgled vina.
KAKO PREPOZNATI VEGANSKO VINO?
Vegansko se vino može lako prepoznati zbog certifikata kojeg posjeduju proizvođači (imaju ga naznačenog na proizvodu!).
Oznaka je za veganska vina jednaka onima za sve ostale veganske proizvode te ju je potrebno samo potražiti na boci.
Biodinamički vinogradi i vinogradarstvo dopuštaju vinu da prirodno fermentira
Priznati veganski i vegetarijanski certifikati su sljedeći:
Priznati veganski i vegetarijanski certifikati
Priznati veganski certifikati
IMA LI RAZLIKE U OKUSU VEGANSKIH VINA I ONIH NEVEGANSKIH?
Iako biste možda prvo pomislili da nema, razlike ipak ima. Veganska su vina punog i izraženog okusa. Budući da nisu bistrena ili su bistrena isključivo supstancama neživotinjskog podrijetla, ona imaju one istančane i slojevite nijanse koje se u suprotnom gube.
Zbog toga su veganska vina, a pogotovo ona čija je proizvodnja u okviru biodinamičke poljoprivrede, autentična i neusporediva s onima koja su filtrirana – klikni za ponudu
Zeropuro i Lunaria vina ispravan su izbor pri odabiru veganskih i biodinamičkih vina.