Pet-Nat vino: što je i kako se proizvodi?

Pet-Nat – simpatična skraćenica i još simpatičnija tekućina! Pet-Nat vino nastaje metodom proizvodnje pjenušavog vina koja datira još u srednji vijek, a zadnjih godina uživa u sve većoj popularnosti. Kako to? Saznat ćete u nastavku teksta. 😉
Donosimo odgovore na pitanja: što je Pet-Nat vino i kako se ono proizvodi?

Ancestrale Pinot Grigio: Pet-Nat pjenušavo vino.
Što je Pet-Nat vino?

Pet-Nat vino je tip pjenušavog vina koje odlikuje blaga pjenušavost, često slatkast okus, mutnoća (jer se iz boce ne izbacuje talog) i može se proizvesti od gotovo svake vrste grožđa.
Njegova proizvodnja se ne oslanja na dvije najpoznatije metode – tradicionalnu i tankovsku – u kojima se izaziva druga fermentacija vina. Kod ove se metode proizvodnje pjenušaca vino još za vrijeme prve fermentacije prelijeva u boce.
To znači da se u Pet-Nat pjenušavo vino ne dodaju kvasci kako bi potaknuli drugu fermentaciju baznog vina, već se sve svodi na onu prvu reakciju zbog koje se uopće počelo stvarati vino.
Važno je napomenuti da se ancestralna tehnika teško primjenjuje u hladnim područjima. Grožđe tamo često ne postiže razinu zrelosti potrebnu za razvijanje 12,0-12,5% alkohola tijekom refermentacije, pa se zbog toga u pjenušavo vino dodaje šećer.
Dakle, ova se tehnika pjenušavog vrenja smatra specifičnom za toplija područja, gdje se koristi zrelo grožđe, za razliku od nezrelog grožđa koje se koristi u drugim metodama, poput Charmat i Champenois.
POGLEDAJ PONUDU BIODINAMIČKIH PJENUŠACA

Talog se u Pet-Nat pjenušavim vinima ne izbacuje.
Pet-Nat vs. Champenoise

Kako smo već rekli, Pet- Nat (Pétillant Naturel) proizvodnja je pjenušavog vina koja je poznata po tome što se vino puni u boce dok je još u fazi fermentacije.
A budući da se ne provodi degoržiranje (izbacivanje taloga), ova vina ostaju zamućena, s izraženijim mirisnim notama kore kruha, povezanim s većom prisutnošću kvasaca.
Iako se kod Champenoise metode pjenušac također proizvodi tako da vino fermentira u boci, kod njega se u toj fazi radi o drugoj fermentaciji.
Dakle, proizvede se bazno vino (prva fermentacija), to se vino toči u boce i dodaju se kvasci, šećeri... tako da se izazove druga fermentacija kako bi nastao CO2. Na kraju tog procesa, iz boce se izbacuje talog (pa je takvo vino, naspram Pet-Nat mutnog, kristalno čisto).
*u pravilu se zatim u bocu nadoda još tekućine (bazno vino ili dodatak čiji je sastav često tajna vinara).
Zašto su Pet-Nat pjenušci ponovo popularni?

To je besmrtni pjenušac u neprestanoj evoluciji – svaka boca je jedinstvena i svakim danom dozrijeva, razvija se i sve bolje izražava svoj karakter.
(BIO Cantina Orsogna o Ancestrale Pinot Grigio)
Prije svega, cjenovno su često vrlo pristupačni.
Osim toga, kako se za proizvodnju Pet-Nat pjenušca mogu koristiti razne vrste grožđa, niti vinari niti potrošači nisu ograničeni u odabiru – pa uz to, ovi pjenušci mogu biti raznih boja, aroma i podrijetla!
A ljubiteljima je organskih i biodinamičkih vina ovaj tip pjenušca vrlo drag jer nema aditiva.
Evo jednog primjera iz našeg asortimana:
Ancestrale Pinot Grigio brut natur pjenušavo je vino nastalo Pet-Nat metodom.

Ancestrale Pinot Grigio brut natur.
Fermentacija je spontana, ništa se nije u njega dodavalo (bez dodanih je sulfita, kvasaca, šećera...), nije bistreno – ma, točno je onakvo kakvo je trebalo biti bez ikakve ljudske intervencije!
Refermentacija u boci i posljedično stvaranje pjenušavosti odvijaju se zahvaljujući prirodnim preostalim šećerima prisutnima u vinu.
Ancestrale Pinot Grigio:
Boja: ima ružičastu boju s nijansama lososa, neprozirnu zbog zamućenosti u boci.
Miris: ističu se voćne note s aromama šumskih jagoda i sitnog crvenog voća.
Okus: na nepcu je ugljični dioksid blag, nježno škaklja te ga tako čini savršenim, čistim i uravnoteženim. Odlikuje se izvrsnom dugotrajnošću okusa.